Kwiatek dla pana młodego i świadka - popularna tradycja kwiatowa na ślubach.

Organizacja ślubów współcześnie coraz częściej odbywa się przy pomocy ślubnego konsultanta, czyli profesjonalisty w zakresie przygotowywania wesel. Choć wokół organizacji ceremonii ślubnej zawsze jest wiele zamieszania, to nigdy nie wolno pominąć w tym wszystkim kwiatów, które stanowią właściwie już tradycyjną ozdobę, zarówno panny młodej, jak i druhen, pana młodego czy drużby i pomieszczeń, w których odbywa się uroczystość.

Pomimo że sporo uwagi poświęca się kwiatom dla panny młodej, istotne jest też to, jak będzie wyglądała butonierka pana młodego. Rzecz jasna, kwiatek dla pana młodego i świadka oraz bukiety dla panny młodej i druhen różnią się od kwiatów wybranych do udekorowania sali. Dla panów przygotowuje się specjalne kwiaty do butonierki. Zazwyczaj jest to taki sam kwiat, jakie znajdują się w bukiecie panny młodej lub druhny. Bukiety ślubne przeważnie są dość okazałe, choć w tej chwili panuje moda na minimalizm w tej kwestii. Kompozycje przeważnie składają się z jednego rodzaju kwiatów.

Dla pana młodego natomiast wybiera się mniejszą kompozycję, składającą się najczęściej z takiego samego rodzaju kwiatów, jakie znajdują się w bukiecie panny młodej oraz przybrania. Sama tradycja butonierki wzięła się stąd, że kiedyś do ślubu ozdabiano kieszeń garnitury białą chustką, później dopiero kwiatkiem z bukietu panny młodej. Dzisiaj jest to jednakże osobny i niezwykle rozbudowany dział florystyki. Bywa, że są to niemalże równie skomplikowane bukiety ślubne, jak w przypadku wiązanek dla panny młodej.