Śluby i wesela w różnych tradycjach i ich organizacja.

Ślub to piękna uroczystość, która na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Warto zapewnić jej odpowiednią oprawę tak, by wspomnienia z tego wyjątkowego dnia wywoływały uśmiech na twarzy jeszcze przez długie lata. Co ciekawe, pod pojęciem odpowiedniej oprawy nie dla każdego z nas kryje się to samo. Śluby i wesela w różnych tradycjach i kulturach mogą przecież przyjmować zupełnie inną formę.

W Polsce jeszcze kilka lat temu panował wyraźny podział na śluby cywilne i śluby kościelne, które zazwyczaj odbywały się w innych dniach. Dziś organizacja ślubów przebiega znacznie sprawniej i mniej problemowo, dzięki powszechności ślubów konkordatowych. Zawierając małżeństwo przed ołtarzem, jednocześnie dopełniamy wszelkich formalności związanych ze ślubem cywilnym. Oczywiście niektóre pary wciąż decydują się na to, by zawrzeć dwa śluby osobno, bądź wybrać tylko jeden z nich.

Jeśli chodzi o wesela, tu również sporo się zmieniło. Tradycyjne polskie wesela do białego rana, zastępowane są przez eleganckie przyjęcia rodem z amerykańskich filmów. Młodzi ludzie rezygnują z wynajmowania zespołu i sali balowej, na rzecz eleganckiego obiadu w restauracji. Coraz częściej wskazują też gościom konkretne prezenty, które chcieliby otrzymać. Bardzo pomocna okazuje się przy tym lista prezentów ślubnych online. Wystarczy kilka kliknięć, by gości mogli zorientować się, co kupić, by młodzi ludzie byli zadowoleni. Trzeba przyznać, że lista prezentów, to jeden ze zwyczajów, które zasługują na pochwałę, ponieważ znacznie ułatwia życie i gościom i młodej parze.