Przesądy ślubne są bardzo liczne, a ich spisanie zajęłoby całą księgę

Przez kilka tysięcy lat powstały różne przesądy towarzyszące weselu. Nie każdy traktuje je poważnie, większość uważa, że to dobra zabawa. Ale nie wszyscy słyszeli o ślubnych przesądach. Z kolejnymi pokoleniami wiedza o przesądach maleje. Jest to raczej negatywne zjawisko, ponieważ przesądy stanowią część kultury danego kraju, narodu. Należy więc te przesądy spisywać, aby potomni mogli chociaż w ten sposób się o nich dowiedzieć.

Przesądy dotyczą każdego elementu ślubnego: zachowań, ubiorów, potraw, samochodów (czy ogólnie - transportu, jakim państwo młodzi docierają do urzędu stanu cywilnego lub do kościoła).

W dniu ślubu panna młoda powinna włożyć coś niebieskiego, ponieważ to gwarantuje wierność męża i zdrowe dzieci. Używana biżuteria pożyczona od bliskich zapewni ich lojalność i wsparcie w trudnych momentach. Rzecz pożyczona (najlepiej od zamężnej kobiety) pozwala mieć nadzieję, że panna młoda dobrze ułoży sobie stosunki z nową rodziną - rodziną męża.

Istnieją przesądy dotyczące również innych niż para młoda osób uczestniczących w zabawie. Jeden z nich dotyczy teściowych, które powinny przyodziać się w strój jednoczęściowy, a nie żakiet.

Dostatek nowożeńcom zapewnić może pan młody, który powinien wsunąć monetę do buta swojej zaślubianej żony. Innym sposobem na dostatnie życie jest wypchanie kieszeni garnituru pana młodego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.