Śluby i wesela w tradycji polskiej: kościelne, cywilne, góralskie i inne.

Śluby i wesela organizowane w Polsce zdecydowanie wyróżniają się na tle innych krajów . Huczna oprawa uroczystości, którą możemy oglądać w zagranicznych filmach tak naprawdę ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Zazwyczaj wystawne przyjęcia zastępowane są skromnym obiadem dla najbliższej rodziny. W naszym kraju takie podejście jest nie do pomyślenia. Goście wręcz oczekują, że po zawarciu związku małżeńskiego w kościele czy urzędzie odbędzie się huczne przyjęcie i trudno nie ulec ich presji.

Nie da się zresztą ukryć, że my Polacy po prostu lubimy się bawić, a ślub stanowi ku temu doskonałą okazję. Nie szczędzimy środków, by nasi goście mogli bawić się do rana. Do historii przeszły już wesela na Podhalu. Często mówi się, że ślub góralski trwa cały tydzień bez przerwy i każdy, kto miał okazję w nim uczestniczyć z pewnością przyzna temu rację. Ślub i wesele w górach to uroczystości, których nie da się zapomnieć Nieco inaczej wygląda w naszym kraju także sama uroczystość zaślubin.

Większość młodych ludzi decyduje się na ślub kościelny. Nawet jeśli nie praktykują, wybierają ślub kościelny dzięki wspaniałej oprawie uroczystości w kościele. Na zachodzie równie dużą popularnością cieszy się ślub cywilny. Kolejna różnica to stosunek młodej pary do obrączek. W Polsce obrączki ślubne są symbolem nierozerwalnej więzi, która łączy małżonków. Na zachodzie obrączki to często po prostu kolejna biżuteria, którą małżonkowie włączają do swojej kolekcji. Miejmy nadzieję, że polskie zwyczaje związane ze ślubem przetrwają jeszcze przez wiele lat - z pewnością są tego warte.